Universitatea Cluj – Petrolul Ploiesti 2-4
Publicat in Mai 26, 2013
FC Universitatea Cluj a pierdut ultimul meci de pe teren propriu din acest sezon, in compania celor de la Petrolul Ploiesti, scor 2-4. Alaturi de jucatorii pregatiti de tehnicianul Ionel Ganea au fost peste 4.000 de suporteri care au cantat pe parcursul intregii partide.

Ionel Ganea a inceput meciul in formula: Niculescu – Ciupe, Ninu, Ratiu, Nicola – Bucsa, Popa, Buleica, Hidisan, Szekely – Apostu, iar pe parcurs au mai intrat la “U” jucatori ca Szilagyi, Tony si Borza. Omologul lui Ganea de pe banca tehnica ploiesteana, Cosmin Contra, a trimis in teren urmatorul “11”: Bornescu – Alcenat, Geraldo, Neag, Guilherme – Boudjemaa, Mustivar, Mojica, Grozav – Hamza, Bokila. Oaspetii au inceput meciul mai bine, marcand de doua ori in prima jumatate de ora, prin Grozav (min.6) si Bokila (min.24). “Studentii” nu s-au regasit, iar Ionel Ganea a fost nevoit sa faca schimbari chiar inainte de pauza. La “U” Cluj au intrat “Sisi” si Tony, care au reusit sa schimbe putin fata jocului practicat de gazde. Totusi, scorul a ramas neschimbat pana la pauza, 2-0 pentru Petrolul.

Revenirea de la vestiare i-a facut pe clujeni mult mai siguri in joc, fazele importante la poarta lui Bornescu fiind tot mai dese. Buleica (min.52), Tony (min.61) si Ninu (min.66 )au fost aproape sa reduca din diferenta, insa ghinionul a facut ca suturile celor trei sa nu ajunga in plasa. Mai mult, contrar cursului normal al jocului, ploiestenii au facut 3-0, dupa un contraatac, prin Sauvadet (min.72). La mai putin de zece minute a venit si primul gol al Universitatii Cluj din acest meci, semnat de Buleica (min.80). Acesta a inscris dupa o centrare perfecta venita din piciorul nigerianului Tony. Totusi, bucuria gazdelor nu a durat mult, ploiestenii restabilind diferenta de trei goluri in minutul 84, printr-un contraatac in viteza, Mojica marcand pentru 4-1. Tabela fost inchisa de Borza de la “U”, care l-a invins pe Bornescu cu o „torpila” de la aproximativ 30 de metri. Meciul s-a incheiat cu victoria Petrolului, scor 4-2.

In etapa urmatoare, ultima din sezonul 2012-2013, FC Universitatea Cluj joaca in deplasare, cu CFR 1907. Meciul este programat miercuri, 29 mai, de la ora 19:00.