Universitatea Cluj – Concordia Chiajna 1-0
Publicat in Martie 29, 2013
FC Universitatea Cluj s-a impus in fata Concordiei Chiajna, scor 1-0, in cadrul etapei a 24-a a Ligii 1. Antrenorul “Sepcilor rosii”, Ioan Viorel Ganea, a inceput meciul in formula: Bosneag – Ciupe, Ratiu, Ninu, Turcu – Popa, Bucsa, Hidisan, Buleica, Nicola – Dinu. Pe parcursul intalnirii, pentru “U” Cluj au mai evoluat Dedu, Muzac si Szekely.

Primele 45 de minute au fost dominate de oaspeti, insa jucatorii Universitatii Cluj au semnat cele mai mari ocazii ale primei reprize (Nicola – min. 13 si Hidisan – min. 40). Scorul pauzei a fost 0-0. Revenirea de la vestiare i-a gasit mult mai motivati pe elevii lui Ganea, numarul de ocazii la poarta Chiajnei fiind tot mai mare. Minutul 63 l-a adus in teren pentru “U” Cluj pe Janos Szekely, mijlocasul revenind printre “Sepcile rosii” dupa mai bine de sapte ani. Szekely a trecut repede peste emotia revenirii la “U”, iar in minutul 75 a centrat perfect pentru Buleica. Acesta l-a executat pe goalkeeperul advers, Florin Nita, cu o lovitura de cap bine plasata. Era 1-0 pentru gazde, cu un sfert de ora ramas de jucat. Finalul de meci a fost agitat, Ionut Bosneag fiind trimis la vestiare in minutul 87 dupa o intrare dura la Popovici. Concordia Chiajna a beneficiat de penalty, iar in poarta clujenilor a intrat Muzac, antrenorul Universitatii epuizand toate schimbarile. Norocul a fost cu Muzac si Universitatea Cluj, Ispir ratand lovitura de la 11 metri. Așadar, clujenii s-au impus cu 1-0 si au obtinut trei puncte foarte importante, sprijinul celor cateva sute de fane si copii din tribuna contribuind in foarte mare masura la acest succes.

In acest moment, Universitatea Cluj are 25 de puncte acumulate, iar in etapa urmatoare va juca in deplasare cu Astra Ploiesti (5 aprilie, ora 19:00).