“U” Cluj vine cu punct de pe National Arena, 1-1 cu Dinamo
Publicat in Aprilie 13, 2013
FC Universitatea Cluj a obtinut un nou punct important in acest retur de campionat, 1-1 pe terenul celor de la Dinamo Bucuresti, prelungindu-si astfel seria de invincibilitate. “Sepcile rosii” au facut un meci foarte bun pe National Arena, fiind in multe randuri mai periculosi decat gazdele. Antrenorul Universitatii Cluj, Ioan Viorel Ganea, a inceput meciul in formula: Bosneag - Ciupe, Ninu, Ratiu, Nicola - Popa, Bucsa - Buleica, Muzac, Borza – Dedu. Pe parcursul meciului au mai intrat in tabara clujeana si jucatorii Apostu, Tony si Hidisan.

Prima repriza a fost dominata de Dinamo Bucuresti, dar fara vreo modificare pe tabela de marcaj. Pauza a fost un sfetnic bun pentru clujeni, acestia revenind de la vestiare mult mai hotarati. Intrarea pe teren a nigerianului Tony Nwakaeme a animat jocul “studentilor”, atacantul fiind cel care a si deschis scorul in minutul 74. In mai putin de zece minute, gazdele au restabilit egalitatea prin Musat. Acesta l-a invins pe Bosneag dintr-o lovitura libera foarte bine executata (min. 81). “U” Cluj a terminat meciul in atac, Tony ratand alte doua ocazii importante. Asadar, “Sepcile rosii” bifeaza inca un punct important in lupta pentru mentinerea in Liga 1, terminand la egalitate, 1-1, cu Dinamo Bucuresti.

In etapa urmatoare, Universitatea Cluj primeste vizita celor de la Gaz Metan Medias, meciul fiind programat vineri, 19 aprilie, de la ora 20:30.