Sudoare si devotament! Astra – „U” Cluj 0-0
Publicat in August 27, 2011
Desi a evoluat o intreaga repriza cu un om in minus, Universitatea Cluj a terminat la egalitate, scor 0-0, meciul cu Astra Ploiesti, din cadrul etapei a V-a a Ligii 1. „Sepcile rosii” au inceput partida in forta, fotbalistii pregatiti de Ionut Badea fiind hotarati sa puna punct formei bune a ploiestenilor. Cristea, Tony, Pacurar si Szukala au amenintat poarta adversa in prima jumatate de ora, insa fara sa gaseasca plasa. De la gazde, doar N’Doye si Udoji l-au pus la treaba pe Matache. Finalul primei reprize a adus insa eliminarea capitanului Universitatii Cluj, Gabriel Bostina, dupa un fault al acestuia asupra lui Takayuki Seto. Scorul a fost 0-0 dupa 45 de minute de joc.

Dupa revenirea de la vestiare, ploiestenii au devenit mai incisivi, profitand de avantajul numeric din teren. Totusi, defensiva clujeana le-a facut fata, Florin Matache bifand o zi mare intre buturi. „U” Cluj nu s-a inchis in aparare, desi a evoluat cu un om mai putin, acest lucru fiind confirmat de schimbarile facute de Ionut Badea, care a trimis in teren jucatori cu profil ofensiv, cum sunt Marinescu si Machado. Pana la final, Tony fost singurul care a mai creat momente de panica in jumatatea adversa, insa scorul a ramas neschimbat, 0-0. Universitatea Cluj se intoarce acasa cu un punct important, in conditiile in care s-a disputat meciul.

Asadar, dupa acest rezultat, „U” Cluj urca momentan pe pozitia a doua in Liga 1, acumuland 10 puncte in cinci etape. Urmatorul meci al „Sepcilor rosii” este programat peste doua saptamani, pe teren propriu, in compania nou promovatei Concordia Chiajna.