Înfrângere la final de sezon. FC Vaslui – “U” Cluj 1-0
Publicat in Mai 20, 2012
Universitatea Cluj a încheiat sezonul 2011-2012 cu o înfrângere, 0-1, pe terenul celor de la FC Vaslui. Astfel, “studenții” termină campionatul pe poziția a 7-a în clasament (47p), înregistrând 11 victorii, 14 egaluri și 9 eșecuri.

Tehnicianul Claudiu Niculescu a început ultimul meci al sezonului în formula: Bornescu – Popa, Abrudan, Galamaz, Mendy – Hoban, Păcurar, Boștină, Cristescu – Grozav, Drăghici. Prima repriză a fost una destul de echilibrată, singurele ocazii ale clujenilor fiind semnate de Păcurar (min.9) și Drăghici (min.44). Gazdele i-au dat emoții lui Bornescu prin Wesley, Adailton și Temwanjera. Scorul pauzei a fost 0-0. După revenirea de la vestiare s-au produs primele schimbări în cele două echipe: Marinescu a intrat la “studenți”, iar Buhăescu la gazde. Minutul 60 a adus deschiderea scorului de către cel intrat recent la FC Vaslui, Buhăescu. A urmat ofensiva clujenilor, care au ratat prin Cristescu și Hoban. Finalul de meci le-a aparținut gazdelor, care au ratat majorarea scorului prin Sânmărtean (min.88) și Wesley (min.93).

Așadar, FC Universitatea Cluj termină sezonul actual pe poziția a șaptea în Liga 1.