Ionut Badea, dupa "U"-Otelul, 1-1: „Campioana a fost mai dominata la Cluj decat in toate meciurile de Champions League”
Publicat in Noiembrie 29, 2011
Universitatea Cluj a terminat la egalitate intalnirea cu Otelul Galati, scor 1-1, desi elevii lui Ionut Badea au dominat meciul de la un capat la altul. Mai mult, „Sepcilor rosii” le-a fost refuzat un penalty. „Otelarii” au fost cei care au deschis scorul in minutul 15, din penalty, dupa un presupus fault al lui Pacurar la Paraschiv. Marcatorul a fost Iorga. A urmat apoi o dominare totala a clujenilor, Tony, Cristea, Machado si Bostina intrecandu-se in ratari. Ultimele minute de joc au adus si golul egalizator, reusit de Tony Nwakaeme, cu un sut din centrul careului advers. Astfel, Universitatea Cluj bifeaza un singur punct in meciul cu campioana Romaniei si se mentine pe locul 4 in Liga 1.

Ionut Badea a declarat dupa meci:

„E frustrant pentru noi, deoarece am pierdut 2 puncte extrem de importante. Dupa calitatea jocului, sunt convins ca am fi meritat cele trei puncte, mai ales in conditiile in care am intalnit o echipa care s-a aparat 80% din timp. Au fost si cateva erori de arbitraj si nu consider rezultatul ca fiind unul echitabil. Noi muncim foarte mult pentru a ne atinge obiectivele si cred ca, astazi, castigatorul moral al acestei partide a fost Universitatea Cluj impreuna cu suporterii ei.

Exista o tendinta defensiva din partea Otelului, dar la cum s-au desfasurat momentele jocului, practic a fost o singura echipa pe teren. Am jucat cu echipa campioana si, dominand-o de aceasta maniera, ne da sperante pentru participari in Cupa UEFA si, de ce nu, chiar si Champions League. Otelul a fost mai dominata aici decat in toate partidele de Champions League in care a jucat! Speranta moare ultima, intotdeauna speri, pentru ca muncesti, ai asteptari, ai momente de spontaneitate in timpul unei partide si speri pana la final. Oricum, la modul cum s-a desfasurat jocul, noi am pierdut doua puncte astazi. Imi felicit jucatorii pentru modul cum au creat, intalnind o faza defensiva supra-aglomerata. Din pacate n-am reusit sa terminam actiunile in multe momente”.

Dorinel Munteanu a declarat dupa meci:

„Nu ma bucur de acest punct, chiar sunt suparat pe atitudinea jucatorilor, pe cum au tratat ultima faza a jocului. Am intalnit o echipa puternica. Daca ma gandesc la impresia artistica, „U” a facut o partida buna. Noi puteam sa marcam in prima repriza la ocazia lui Pena. Azi am pierdut doua puncte. Am facut ce putem ca sa obtinem un punct in seara asta. Rezultatul e corect, la cum s-a desfasurat jocul, e 1-1”.