Infrangere pe teren propriu: “U” Cluj – CSMS Iasi 0-2
Publicat in Mai 13, 2013
FC Universitatea Cluj a suferit o infrangere in fata celor de la CSMS Iasi, pe teren propriu, in cadrul etapei a 31-a din Liga 1, scor 0-2. Tehnicianul clujenilor, Ioan Viorel Ganea, a inceput meciul in formula Niculescu – Ciupe, Ninu, Szilagyi, Nicola – Bucsa, Popa, Buleica, Muzac – Borza, Tony. Pe parcursul meciului au mai intrat in tabara gazdelor Szekely, Dedu si Apostu. De cealalta parte, antrenorul iesenilor, Sorin Cirtu, a inceput meciul cu urmatorul “11”: Lungu – Vladu, Cretu, Tincu, Semenenko -  Tiganasu, Ciucur, Milea, Onofras – Patulea, Mihalachioae.
Inceputul partidei a fost destul de slab in ocazii de poarta, ambele echipe preferand un joc combinativ la mijlocul terenului. Singura ocazie notabila din primele 20 de minute i-a apartinut ieseanului Onofras, care a sutat de la distanta putin pe langa poarta lui Niculescu. Minutul 21 a adus insa un alt sut de generic pe spatiul portii clujene, insa executantul, Alexandru Tiganasu, n-a gresit tinta si a facut 1-0 pentru CSMS Iasi. Gazdele au continuat sa intampine probleme in a se apropia de careul iesenilor, iar minutul 42 a adus golul de 2-0 pentru oaspeti. Patulea a majorat diferenta cu un sut de la aproximativ 6 metri. Scorul primei reprize a fost “U” Cluj – CSMS Iasi, 0-2.

Revenirea de la vestiare a adus schimbari in tabara clujeana, Szekely si Dedu fiind aruncati in lupta de Ganea. “U” Cluj a inceput sa conteze in atac. Mai mult, in minutul 52 iesenii au ramas in zece oameni, dupa un fault dur al lui Mihalachioae asupra nou-intratului Janos Szekely. A urmat o lovitura libera ratata de putin de mijlocasul “Sepcilor rosii”. Dupa nici o ora de joc, oaspetii au inceput sa traga de timp cu fiecare ocazie, insa nici clujenii nu au reusit prea multe in jumatatea adversa. Finalul de meci a fost mai tensionat, Patulea trecand putin pe langa “dubla”. In prelungiri, si Universitatea Cluj a ramas in zece oameni, Bucsa primind al doilea cartonas galben pentru o simulare. Scorul a ramas neschimbat, 2-0 pentru CSMS Iasi.

In etapa urmatoare, FC Universitatea Cluj joaca in deplasare cu Rapid Bucuresti. Meciul este programat luni, 20 mai, de la ora 19:30.