Infrangere la final de sezon: CFR 1907 – “U” Cluj 3-1
Publicat in Mai 29, 2013
FC Universitatea a incheiat sezonul cu o infrangere pe terenul celor de la CFR 1907, scor 1-3. Tehnicianul Universitatii Cluj, Ionel Ganea, a inceput meciul in formula: Moldovan – Takacs, Szilagyi, Ninu, Mendy – Buleica, Muzac, Hidisan, Bucsa, Borza – Tony. Pe parcursul meciului au mai intrat la “U” jucatorii Popa, Szekely si Ratiu. De partea cealalta, antrenorul ceferistilor, Eugen Trica, a trimis in teren urmatorul “11”: Felgueiras – Pinto, Cadu, Piccolo, Camora – Deac, Sare, Rui Pedro, Vass, Hora – Maah.

Gazdele au inceput meciul in atac, reusind sa marcheze la primul sut pe poarta Universitatii. Maah a deschis scorul in minutul 6, dupa o centrare primita de la Deac. CFR 1907 a fost echipa care a contat in atac, jucatorii Universitatii Cluj preferand jocul defensiv. Prima ocazie importanta din tabara “Sepcilor rosii” a venit in minutul 27, cand Hidisan a fost aproape sa restabileasca egalitatea din lovitura libera. A urmat apoi un joc pe contre, insa rezultatul a ramas neschimbat pana la pauza, 1-0 pentru gazde.

Dupa revenirea de la vestiare, elevii lui Ganea au fost mult mai siguri pe ei si au devenit tot mai periculosi pentru poarta “feroviarilor”. In minutul 54, Tony a fost aproape de egalare, dar Maftei a respins, pentru ca zece minute mai tarziu, acelasi Tony sa-l serveasca perfect pe Szekely in centrul careului advers, ultimul invingandu-l pe Felgueiras cu un sut la coltul lung (min.65). Era 1-1 cu mai bine de o jumatate de ora ramasa de jucat. Minutul 70 a adus o faza aproape identica cu cea de la golul egalarii, insa de aceasta data Szekely a trimis balonul departe de poarta. Gazdele au fortat pe final, Maah reusind inca doua goluri (min.80 si 87) cu care si-a completat hat-trick-ul. Derbiul orasului s-a incheiat cu victoria gazdelor, scor 3-1.