Pedepsiţi în ultima secundă: Rapid – „U” Cluj 2-1
Publicat in Septembrie 15, 2014

Florin Călin a adus victoria Rapidului în partida cu Universitatea, disputată duminică seara, în „Giuleşti”, cu un gol marcat la ultima fază a meciului.

citeste mai mult...

Andreas Calcan e exclusiv jucătorul Universităţii Cluj
Publicat in Septembrie 10, 2014
Universitatea Cluj este singurul club care îl are în proprietate pe mijlocaşul în vârstă de 21 de ani.

Bine ai (re)venit, Vali Lemnaru!
Publicat in Septembrie 8, 2014
Valentin Lemnaru a revenit acasă, la Universitatea Cluj.

Danzell Gravenberch şi Pablo Ceppelini au semnat cu "U". Andreas Calcan, un an la Râmnicu Vâlcea
Jucătorul olandez Danzell Gravenerch şi uruguayanul Pablo Ceppelini sunt noii jucători ai Universităţii Cluj.

La mulţi ani, Remus Câmpeanu!
Puţine echipe pot să-şi aducă legendele lângă ele.

“U” Cluj - Șahtior. “Il Luce” face apel la public: “Vreau multă lume la stadion”
Publicat in Septembrie 6, 2014
Pregătirile pentru super-amicalul dintre echipa noastră și colosul Ucrainei, Șahtior Donețk, sunt pe ultima sută de metri.

Îţi mulţumim şi te îmbrăţişăm, Mihai Teja! Bine aţi venit, George Ogăraru şi Alfons Groenendijk!
Publicat in Septembrie 4, 2014

În fotbal, la fel ca în viaţă, vine şi momentul despărţirii de oameni dragi. Mihai Teja şi Universitatea Cluj şi-au încheiat colaborarea de comun acord.

Bilete pentru meciul cu Șahtior. Fiți alături de “U”! Pe stadion!
Publicat in Septembrie 3, 2014

Liga I ia o scurtă pauză ca urmare a meciului pe care echipa națională a României îl va disputa duminică, în compania Greciei, primul pentru “tricolori” din preliminariile Campionatului European din 2016.

În aceeași zi, echipa noastră va disputa un amical de lux contra echipei antrenate de Mircea Lucescu, Șahtior Donețk, cu începere de la ora 17:30.

Biletele pentru meciul de pe Cluj Arena se vor pune în vânzare mâine, la casieriile stadionului (vis-a-vis de Hotel Sport), iar tarifele sunt următoarele:

TRIBUNA I ȘI II: 15 LEI

PELUZĂ: 10 LEI

ZONA VIP: 40 LEI

Șahtior, de nouă ori campioană a Ucrainei și fostă câștigătoare a Cupei UEFA, va juca în acest sezon al Ligii Campionilor contra echipelor Atheltic Bilbao, BATE Borisov și FC Porto, fiind repartizată în Grupa H.

Partida dintre “U” și Șahtior va fi transmisă de postul Dolce Sport.

Universitatea se întăreşte: Eugen Pârvulescu e noul director sportiv al echipei
Fostul conducător al echipei Pandurii Târgu-Jiu s-a alăturat clubului nostru.

Revirimentul “studenților”: “U” Cluj – CSMS Iași 2-0. Să vină Șahtior!
Publicat in Septembrie 2, 2014

Echipa noastră a uitat “episodul Botoșani” și a obținut aseară, în fața a aproximativ 3.000 de fani, prima sa victorie pe Cluj Arena din noua ediție a Ligii I la fotbal, după un meci pe care l-a avut la discreție.

“Studenții” au început în ofensivă, iar Grahovac a respins de sub transversală șutul înselător al lui Mușat. Era abia minutul 10! După mai puțin de un sfert de oră a venit și faza de manual care a dus la deschiderea scorului: Mengolo i-a pasat cu călcâiul lui Stojanovic, Sașa l-a servit pe Viveiros, care a înscris din centrul careului, bifând, astfel, a treia sa reușită în tricoul alb și negru (23). Un minut mai târziu, veteranul Wesley le-a dat palpitații suporterilor noștri după ce a interceptat un balon trimis către Veselovsky, a driblat portarul, dar mingea a lovit plasa laterală. Apoi, Mihalache l-a testat și el pe Veselovsky, care a fost din nou la post (33). Mușat a dublat avantajul echipei sale, în minutul 37, după un penalty obținut tot de Stojanovic, iar același Wesley a semnat ultima ocazie notabilă a primei reprize.

Cu un avans liniștitor pe tabelă, ai noștri s-au jucat cu ocaziile în partea secundă, în rolurile principale fiind Stojanovic și Boutadjine. Sârbul și-a servit cu călcâiul coechipierul franco-algerian, în minutul 54, iar acesta din urmă a trimis peste transversala lui Grahovac. La cealaltă poartă, Crețu ar fi putut să reducă din handicap, după o eroare în centrul defensivei noastre, însă balonul nu a prins cadrul porții. Stojanovic a avut golul în bocanc în alte două rânduri! Mai întâi în minutul 65, atunci când l-a driblat pe Grahovac, iar un fundaș al Iașiului a respins de pe linia porții, după care “trasorul” sârbului a ratat, din nou, ținta (74). Pe final, Raul Costin, introdus între timp, a trecut și el pe lângă gol, însă tabela a rămas nemodificată.

Victoria de ieri a propulsat echipa noastră pe locul 9 în Liga I, cu 8 puncte, iar runda viitoare ne vom deplasa în Giulești, pentru meciul cu Rapid. Până atunci, profitând de întreruperea campionatului din cauza meciului naționalei României cu reprezentativa Greciei, primul din preliminariile “Euro 2016”, echipa noastră vă așteaptă să umpleți tribunele la super-amicalul cu Șahtior Donețk. Partida este programată duminică, 7 septembrie, de la ora 17:30, pe Cluj Arena.

Iată primul “11” aliniat ieri de antrenorul Mihai Teja: Veselovski – Jovanovic, Neag, Ninu, Mușat - Bucșa, Lungu (66, Costin) – Boutadjine, Stojanovic, Viveiros (76, Achim) – Mengolo (46, Jula).