Vointa Sibiu – „U” Cluj 0-0, dupa un meci dominat de „Sepcile rosii”
Publicat in Decembrie 3, 2011
Universitatea Cluj a obtinut un rezultat de egalitate in deplasarea de la Sibiu, cu Vointa, scor 0-0, in cadrul etapei a 16-a din Liga 1. Fotbalistii pregatiti de Ionut Badea au controlat partida, insa au avut de-a face cu o defensiva sibiana foarte aglomerata, nereusind astfel sa miste plasa portii adverse. In prima repriza, clujenii au ratat mai multe ocazii prin Cojocnean, Szukala (de cate doua ori) si Tony. Sibienii s-au remarcat doar prin faze de contraatac. Scorul pauzei a fost 0-0.

Dupa revenirea de la vestiare, meciul s-a jucat tot in aceeasi directie, spre poarta gazdelor, insa fotbalistii Sibiului au indraznit mai mult pe faza ofensiva. Dupa ce Ungurusan a trimis spre poarta lui Miron, au urmat o serie de schimbari in echipa Universitatii Cluj. Astfel, in tabara „Sepcilor rosii” au intrat tanarul Vladut Morar si mijlocasul Nasser Menassel, insa nici acestia nu au reusit sa ajute la marcarea unui gol. Astfel, „U” Cluj aduna un punct dupa un nou meci pe care l-a dominat aproape in totalitate. Cu acest rezultat, clujenii acumuleaza 27 de puncte in 16 etape si continua sa se mentina in obiectivul propus la inceputul sezonului.

In etapa urmatoare, programata pe 10 decembrie de la ora 18.00, pe Cluj Arena, Universitatea Cluj primeste vizita celor de la FC Vaslui.