Victorie pentru „U” Cluj II, scor 2-0, cu Vointa Livezile
Publicat in Noiembrie 13, 2011
Echipa a doua a Universitatii Cluj s-a impus azi, pe teren propriu, in fata celor de la Vointa Livezile, cu scorul de 2-0. „U” Cluj II a inceput meciul in urmatoarea formula: Bosneag – Takacs, Szilagyi, Cucui, Ionascu – Kovacs, Moldovan, Calcan, Danciu – Voican, Morar. Partida a fost dominata de elevii lui Gheorghe Barbu, insa si oaspetii au avut unele momente in care au creat probleme in apararea clujeana. Prima jumatate de ora din meci a fost foarte disputata, insa lipsita de gol, cele doua aparari fiind la inaltime. Minutul 31 a adus deschiderea scorului, prin Radu Danciu, care a trecut de portarul Silviu Voivod si a trimis balonul sub bara transversala. Pe final de prima repriza a venit si golul de 2-0, reusit de Vladut Morar, care l-a executat pe goalkeeperul advers cu un sut din interiorul careului de 16 metri. Scorul pauzei a fost 2-0 pentru „Sepcile rosii”.

Dupa revenirea de la vestiare, oaspetii au prins mai mult curaj, insa Bosneag nu a putut fi invins. Fundasii centrali ai Universitatii Cluj, „Sisi” si Cucui, s-au descurcat bine in fata atacantilor adversi si au mentinut tabela neschimbata. Pana la final, „U” Cluj II a trecut in cateva randuri pe langa golul de 3-0, Voican ratand si un penalty in minutul 77. Asadar, formatia pregatita de Gheorghe Barbu a mai acumulat 3 puncte importante, impunandu-se cu 2-0 in fata Vointei Livezile. Prin aceasta victorie, „U” Cluj a urcat pe locul 3 in Liga a III-a (26p), la un singur punct de liderii Corona Brasov si Avantul Reghin (ambele, 27p) care au remizat azi, scor 1-1.

In etapa urmatoare, echipa a doua a Universitatii Cluj va da piept in deplasare cu Olimpia Satu Mare. Meciul este programat sambata, 19 noiembrie.