Victorie mare pentru “U” Cluj, 2-1 cu Astra Giurgiu!
Publicat in Aprilie 5, 2013
Universitatea Cluj a obtinut o victorie mare pe terenul Astrei Giurgiu, scor 2-1, dupa un meci nebun facut de elevii lui Ioan Viorel Ganea. “Sepcile rosii” au inceput partida cu ocupanta locului 2 in Liga 1 in urmatoarea formula: Niculescu - Ciupe, Ninu, Ratiu, Nicola - Popa, Bucsa - Borza, Muzac, Buleica – Dedu. Pe parcursul jocului au mai intrat in echipa universitara jucatorii Tony, Szekely si Apostu.

De partea cealalta, gazdele au inceput in formula: S. Lung - Matel, Gaman, Muresan, Morais - Takayuki, Yahaya - Tembo, Budescu, Di Stefano – Fatai. Prima jumatate de ora le-a apartinut celor de la Astra, poarta clujeana fiind incercata in cateva randuri de Budescu, Distefano si Matel. Lovitura de teatru a venit in minutul 34, cand Universitatea Cluj a redus la tacere arena din Giurgiu prin golul lui Borza. Acesta l-a invins pe Lung Jr. cu o lovitura libera perfect executata si a facut 1-0 pentru oaspeti. Primele 45 de minute s-au incheiat cu ratarea lui Budescu, care a trimis putin pe langa poarta lui Niculescu de la aproximativ 20 de metri (min.43).

Pauza le-a priit „Sepcilor rosii”, jucatorii lui Ganea fiind mult mai hotarati in joc. Raportul fazelor de poarta a fost aproape identic de ambele parti, pana in minutul 85 cand rezerva Enache a atins balonul cu mana in propriul careu si le-a facut cadou un penalty celor de la “U” Cluj. Muzac a inscris de la punctul cu var, facand 2-0 pentru oaspeti. Meciul s-a incheiat cu victoria Universitatii Cluj, dar nu inainte ca si Astra sa beneficieze de o lovitura de la 11 metri. Ratiu a facut hent in careu, iar Budescu a facut marcat pentru 2-1.

Asadar, Universitatea Cluj s-a impus in fata Astrei Giurgiu, scor 2-1, si bifeaza un nou rezultat important in lupta pentru evitarea retrogradarii. In etapa urmatoare, programata sambata, 13 aprilie, “U” Cluj joaca tot in deplasare, impotriva celor de la Dinamo Bucuresti.