Victorie mare in Giulesti: Rapid – “U” Cluj 1-4
Publicat in Mai 20, 2013
FC Universitatea Cluj a obtinut o victorie frumoasa in cadrul etapei a 32-a din Liga 1, in deplasare, cu Rapid Bucuresti. “Sepcile rosii” s-au impus cu scorul de 4-1, mijlocasul Janos Szekely fiind autorul unei “duble”.

Antrenorul clujenilor, Ioan Viorel Ganea, a inceput meciul din Giulesti in formula: Niculescu – Ciupe, Szilagyi, Ratiu, Mendy – Apostu, Popa, Kovacs, Muzac, Szekely – Tony. Pe parcursul meciului au mai intrat in tabara oaspetilor Dedu, Borza si Nicola. De cealalta parte, gazdele au avut urmatorul “11”: Draghia – Voicu, Abrudan, Mardare, Vasile – Roman, Dica, Grigore, Coman, Herea – Ciolacu.

Primele 45 de minute au fost pline de fotbal, dar si de goluri, nu mai putin de patru reusite fiind consemnate pe tabela de marcaj. Cel care a deschis balul a fost Janos Szekely, care, in minutul 8, a scapat singur cu portarul advers si a marcat pentru 1-0. Bucuria clujenilor nu a tinut mult, pentru ca minutul 13 a adus egalarea, Ciolacu inscriind cu un sut la coltul lung. A urmat o perioada de joc lipsita de faze de poarta, insa dupa o jumatate de ora din meci, “Sepcile rosii” au inchis partida cu doua goluri la o diferenta de patru minute. Apostu a profitat de o greseala a apararii giulestene (min.33) si a facut 2-1, pentru ca imediat de la reluarea jocului, Muzac, sa majoreze diferenta (min.37), cu un sut din afara careului. Scorul pauzei a fost 3-1 pentru Universitatea Cluj.

Dupa revenirea de la vestiare, au avut loc o serie de schimbari in cele doua distributii, insa meciul si-a pierdut din intensitate. Singura faza importanta din repriza secunda a fost tocmai golul de 4-1 al Universitatii Cluj, inscris de Janos Szekely (min.81). Servit perfect de Nicola, mijlocasul l-a executat pe Draghia cu un sut la contul lung, bifand o “dubla”. Meciul s-a incheiat cu ratarea lui Tony Nwakaeme, care, in minutul 90, a trimis balonul in bara transversala. Asadar, Universitatea Cluj s-a impus in Giulesti cu scorul de 4-1, in fata celor de la Rapid Bucuresti.

In etapa urmatoare, “Sepcile rosii” vor primi vizita celor de la Petrolul Ploiesti, pe Cluj Arena.