U Cluj II a batut liderul Avantul Reghin, scor 3-0
Publicat in Septembrie 23, 2011
Echipa a doua a Universitatii Cluj s-a impus in fata liderului neinvins al Ligii a III-a, Avantul Reghin, scor 3-0. Formatia pregatita de Andrei Enedi a rezistat in fata elevilor lui Gheorghe Barbu doar o repriza, actul secund fiind dominat de la un capat la altul de „Sepcile rosii”. In fata a cateva zeci de fani prezenti in tribunele bazei sportive Napoca, fotbalistii de la „U” Cluj II, printre care si Zsolt Szilagyi, Ionut Bosneag, Andrei Voican si Rares Cucui, au inregistrat al treilea succes consecutiv din actualul sezon.

Primele 45 de minute au fost foarte disputate, Voican (min.13) si Kovacs (min.22) fiind primii care au fost aproape sa deschida scorul. A urmat o ratare a oaspetilor, Ionut Bosneag fiind la post (min.30), dupa care Radu Danciu a trimis putin peste poarta din lovitura libera. Minutul 40 a adus ratarea lui Fulop de la Avantul Reghin, varful fiind cel mai activ jucator din tabara adversa. Finalul de repriza a fost unul dur, lasandu-se cu eliminarea lui Paul Luca de la oaspeti, dupa un fault urat. Prima repriza s-a terminat la egalitate, 0-0.

Dupa revenirea de la vestiare, s-a vazut ca tehnicianul Gheorghe Barbu si-a pus la punct elevii. Minutul 47 a adus primul gol, reusit de Danciu, pentru ca 13 minute mai tarziu, Voican sa fie foarte aproape de 2-0, portarul advers, Laurentiu Husar, respingand cu greu. „U” Cluj II a dominat jocul la mijlocul terenului, semn ca se vor mai inscrie goluri. Decarul „Sepcilor rosii”, Cristian Calcan, a driblat tot ce a prins in cale (min.75), finalizand cu un sut putin pe langa bara laterala, pentru ca in minutul urmator, Rares Cucui sa dubleze avantajul gazdelor, dupa un corner. Inevitabil, a venit si golul de 3-0, reusit de Horvat, care a scapat singur cu portarul advers (min.80). Pana la final, tabela a ramas neschimbata, iar echipa a doua a Universitatii Cluj bifeaza a treia victorie din actualul sezon de Liga a III-a, invingand liderul.

In etapa urmatoare, programata pe 30 septembrie, fotbalistii lui Gheorghe Barbu se deplaseaza la CS Zlatna.