“U” Cluj a pierdut meciul cu Steaua, scor 0-1
Publicat in Martie 12, 2012
Universitatea Cluj a pierdut meciul cu Steaua Bucuresti, scor 0-1, disputat luni seara pe Cluj Arena. Partida a contat pentru etapa a 20-a a Ligii 1 si s-a desfasurat in fata unui stadion arhi-plin. Tehnicianul “Sepcilor rosii”, Ionut Badea, a trimis pe teren urmatorul “11”: Bornescu – Achim, Galamaz, Szukala, D.Popa – Hoban, Pacurar, Marinescu – Cristescu – Cristea, Niculescu. Jocul clujenilor a fost mai lent in prima repriza, pe finalul celor 45 de minute incasand si golul care avea sa le aduca victoria stelistilor. Raul Rusescu l-a executat pe Mircea Bornescu, dupa o respingere gresita a lui Lukasz Szukala (min.38). Pana in acel moment jocul a fost destul de echilibrat. Scorul pauzei a fost 1-0 pentru Steaua.

Dupa revenirea de la vestiare, “U” Cluj a fost mult mai incisiva, ratand cateva ocazii importante de gol. Intrarile lui Grozav, Cojocnean si Tony au pus si mai multa presiune pe apararea stelista, insa tabela de marcaj a ramas neschimbata pana la fluierul de final. Astfel, “U” Cluj nu se alege cu nici un punct in etapa a 20-a, iar meciul urmator il va juca pe terenul celor de la Petrolul Ploiesti. Partida este programata sambata, 17 martie, de la ora 19:00.