Punct muncit! FC Brasov - “U” Cluj 1-1
Publicat in Aprilie 23, 2012
„Sepcile rosii” au obtinut un punct important pe terenul celor de la FC Brasov, scor 1-1, dupa un meci in care au primit repede gol si au evoluat o repriza in zece oameni. Tehnicianul Universitatii Cluj, Claudiu Niculescu, a inceput meciul in formula: Bornescu – Popa, Galamaz, Szukala, Mendy – Hoban, Bostina, Cristescu – Grozav, Tony, Cojocnean.

In primele 45 de minute meciul a fost destul de echilibrat, clujenii fiind cei cu ocaziile, iar gazdele cu golul. Reusita brasovenilor, cea care a si deschis tabela de marcaj, a venit in minutul 19, cand Mateiu l-a executat pe Bornescu cu un sut de generic de la peste 20 de metri. Pana la pauza, brasovenii il mai incearca o data pe goalkeeperul „studentilor” prin Dias, iar Cristescu pune punct primului mitan cu o preluare gresita in careul advers. Era 1-0 pentru FC Brasov la pauza.

Dupa revenirea de la vestiare, „studentii” au indraznit mai mult, dar o intrare dura a lui Galamaz la Viveiros (min.47) ii lasa pe clujeni in zece oameni. Niculescu a facut imediat schimbarea care avea sa-l mentina neinvins pe banca Universitatii Cluj. Steven Pele a intrat pe teren in locul lui Cristescu (min.50), iar cinci minute mai tarziu avea sa restabileasca egalitatea. “U” Cluj a primit o lovitura libera in preajma careului brasovean, Cristea a executat perfect, gasindu-l pe Pele in centrul apararii gazda. Francezul a marcat cu capul pentru 1-1 si a relansat meciul. Totusi, cu un om mai putin, Universitatea Cluj a rezistat eroic pana la final, avand chiar unele ocazii de a rezolva meciul, insa oboseala si-a spus cuvantul. Au existat si unele momente in care FC Brasov a pus stapanire pe joc, insa apararea clujeana si-a facut treaba pana la final. S-a incheiat 1-1, iar Universitatea Cluj se intoarce acasa cu un punct muncit!

In urma acestui rezultat, „sepcile rosii” acumuleaza 42 de puncte si urca pe pozitia a sasea in clasamentul Ligii 1. In etapa urmatoare, programata sambata, de la ora 17:00, Universitatea Cluj primeste vizita celor de la Pandurii Targu-Jiu.