Punct muncit! Ceahlaul – “U” Cluj 1-1
Publicat in Aprilie 8, 2012
Universitatea Cluj a obtinut un punct in fata celor de la Ceahlaul, scor 1-1, dupa un meci de lupta pe un teren greu, in principal din cauza ninsorii care a cazut peste Piatra-Neamt. „Sepcile rosii” au combinat destul de greu, balonul fiind manevrat cu dificultate pe suprafata de joc plina cu zapada, insa Szukala&co nu au dezamagit. Tehnicianul Claudiu Niculescu a inceput meciul in formula: Bornescu – Achim, Szukala, Abrudan, Mendy – Hoban, Pacurar, Cristescu – Grozav, Tony, Cristea. Prima repriza a fost una destul de echilibrata, insa jucatorii ambelor echipe au facut risipa de efort din cauza conditiilor de joc. Cristea (min.26), Pacurar (min.30) si Constantinescu (min.38) au semnat singurele ocazii importante din primele 45 de minute. Scorul pauzei a fost 0-0.

Dupa revenirea de la vestiare, jucatorii s-au lovit de problemele de la instalatia de nocturna a stadionului din Piatra-Neamt. Dupa ce situatia s-a rezolvat, clujenii au fost cei care au apasat pedala de acceleratie. Tony a ratat de putin deschiderea scorului, dupa o centrare venita de la Achim (min.59). Contrar cursului normal al jocului, nemtenii obtin un penalty dupa un fault al lui Abrudan asupra lui Ichim (min.63), iar Gobulovici inscrie, insa Bornescu a fost foarte aproape sa respinga balonul in corner. Era 1-0 pentru Ceahlaul, moment in care Claudiu Niculescu il arunca in joc pe Sebastian Cojocnean (min.68). Inspiratia tanarului tehnician al „Sepcilor rosii” si-a spus cuvantul, deoarece 11 minute mai tarziu „Cojo” a restabilit egalitatea dupa o pasa perfecta primita de la Pacurar (min.79). Pana la final, la Universitatea Cluj au mai intrat Dorinel Popa si Octavian Dragjici, insa "U" n-a reusit sa mai schimbe rezultatul de pe tabela, 1-1.

“U” Cluj acumuleaza 38 de puncte dupa 25 de meciuri disputate in acest sezon, urmand ca in etapa viitoare sa primeasca vizita celor de la Gaz Metan Medias. Meciul este programat luni, 16 aprilie, de la ora 19:00 pe Cluj Arena.