Punct de plecare. Ceahlăul - "U" Cluj 1-1
Publicat in Februarie 24, 2014
Universitatea Cluj a terminat la egalitate partida din deplasare, cu Ceahlăul Piatra Neamţ. După 15 minute de dominare clară a echipei noastre, gazdele au deschis scorul printr-o lovitură de cap plasată sub bară de Constantinescu. "Studenţii" au reuşit să egaleze după pauză. Primele 15 minute le-au aparţinut clar clujenilor, iar Machado a luat o acţiune pe cont propriu în banda stângă. După o combinaţie cu Boutadjine, brazilianul a centrat în faţa porţii, iar Bucşa a reluat în plasă, bifând prima reuşită stagională (65). Două minute mai târziu, gazdele au rămas în zece oameni, după ce căpitanul Golubovic a văzut cartonaşul roşu. "Studenţii" au forţat cu toate liniile pe final, însă n-au reuşit să spargă barajul nemţenilor. Borza, Lemnaru şi Machado au semnat ultimele ocazii ale echipei noastre.
S-a terminat 1-1, iar "U" obţine primul punct în 2014. Vineri, de la ora 20:30, băieţii noştri primesc vizita Astrei Giurgiu, în primul meci pe Cluj Arena din acest an.

Iată echipa folosită de Mihai Teja la Piatra Neamţ: Veselovksy - Ciupe, Neag, Ninu, Gercaliu - Bucşa, Lungu (61, Borza) - Boutadjine (80, Ene), Cristocea, Max Nicu (46, Machado) - Lemnaru.