Primul punct din acest sezon: “U” Cluj – Ceahlaul 1-1
Publicat in August 2, 2013
FC Universitatea Cluj a obtinut doar un rezultat de egalitate in etapa a III-a a Ligii 1, pe teren propriu, cu Ceahlaul Piatra-Neamt, scor 1-1, dupa un meci dominat de elevii lui Ioan Viorel Ganea. Tehnicianul “Sepcilor rosii” a inceput partida cu nemtenii in formula: Dolha – Ciupe, Szilagyi, Ninu, Van Doten – Takacs, Bucsa, Popa, Cristocea, Tirnacop – Dedu. Pe parcurs, in tabara gazda au mai evoluat Kovacs, Odiaka si Turcu.

Primele 15 minute ale meciului au gasit echipa Universitatii numai in jumatatea adversa, ocaziile la poarta lui Jovic fiind destul de periculoase si dese. Dedu (min.9), Takacs (min.13) si Ninu (min.25) l-au intins bine pe portarul advers, insa tabela a ramas neschimbata, 0-0. Lovitura de teatru a venit in minutul 31, cand Golubovici a inscris, contrar cursului normal al jocului, dupa o centrare din piciorul lui Gheorghiu. Au urmat zece minute in care omul cu assist-ul la golul lui Golubovici a facut doua faulturi dure si a fost eliminat de “centralul” Tudor (min.40). Cu un om in plus, clujenii au raspuns imediat, Tirnacop egaland cu un gol de generic (min.41). Era 1-1, iar primele 45 de minute s-au terminat cu inca o faza periculoasa la poarta nemtenilor, Bucsa trecand putin pe langa golul de 2-1 pentru “U”.

Revenirea de la vestiare i-a gasit la fel de hotarati pe cei de la “U”, mingea fiind mai mult in jumatatea oaspetilor. Totusi, egalitatea a continuat sa se mentina pe tabela. Ganea a facut cele trei schimbari in ultima jumatate de ora, insa fara efect asupra jocului elevilor sai. “U” Cluj a continuat sa atace in valuri, in timp ce jucatorii Ceahlaului au preferat jocul pe contraatac. Meciul s-a incheiat aproape la fel ca si primele 45 de minute, acelasi Dan Bucsa ratand o noua ocazie buna de a aduce primele trei puncte din acest sezon pentru Universitatea Cluj. Meciul s-a incheiat cu scorul de 1-1, iar “Sepcile rosii” obtin primul punct din acest debut de campionat.

In etapa urmatoare, programata duminica, 11 august, Universitatea Cluj va juca pe terenul Astrei Giurgiu.