Pandurii Targu Jiu -,,U” Cluj 3 - 0
Publicat in Decembrie 8, 2013
,,U" Cluj a pierdut pe terenul celor de la Pandurii Targu Jiu cu scorul de 0-3, in ultima etapa a campionatului.

Studentii au inceput cu un joc bun, avand cateva executii frumoase la poarta lui Stanca. Borza a sutat pe langa (minutul 17), Lemnaru a trimis peste poarta (minutul 18) si acelasi Lemnaru (minutul 29) a sutat direct in portarul gorjenilor, dupa o centrare perfecta din careu a mijlocasului Kovacs. Sepcile rosii au intrat cu optimism la vestiare si cu un rezultat de egalitate.

In repriza secunda, la 0-0, ,,U" Cluj a avut un penalty neacordat,Takacs a sutat, dar a fost blocat cu mana de un fundas al gorjenilor. Pandurii au revenit si au pus presiune, iar Shamsin (minutul 58) si o ,,dubla" a lui Alex Dos Santos (minutul 85 si 90+1) au dus la prima infrangere a tehnicianului Teja, pe banca alb-negrilor.

,,Eu sunt multumit de jucatori, au facut tot ce a tinut de ei, dar trebuia sa vina si primul esec. Am facut o prima repriza buna, dar contra unei echipe ca si Pandurii daca nu marchezi atunci cand ai ocazia e greu sa obtii ceva. Am incercat sa revenim, am facut si schimbarile, dar nu am mai avut forta si ne-au prins pe contraatac. Le multumim suporterilor care au facut deplasarea la Targu Jiu pentru a fi alaturi de echipa si ne cerem scuze ca nu am reusit sa continuam seria frumoasa de victorii. Speram ca la meciul de acasa, de pe 19 decembrie sa ne luam revansa", a declarat antrenorul, Mihai Teja.

In prima etapa a returului, programata duminica viitoare, incepand cu ora 21:00, Universitatea Cluj face deplasarea la cei de la Petrolul Ploiesti.

Minutul 90+3: Final de partida la Tg. Jiu

Minutul 90+1: dubla pentru Dos Santos in prelungiri, din pasa lui Momcilovic

Minutul 85: Alex Dos Santos trimite cu capul, Veselovsky incearca sa prinda mingea, dar o scapa in poarta. Pandurii - ,,U" Cluj 2 - 0

Minutul 77: iese Shamsin, intra Pleasca