Odihneşte-te în pace, Mihai Adam!
Publicat in Decembrie 11, 2015
A fost de două ori golgheterul României purtând simbolul pe piept, iar azi a trecut la cele veşnice. Mihai Adam a fost unul dintre cei mai mari golgheteri pe care i-a avut Universitatea Cluj, dar şi România. A marcat 107 goluri în tricoul "alb-negru", pe care l-a purtat cu mândrie de 226 de ori, iar în 1965 a ridicat, deasupra capului, Cupa României, alături de Mircea Neşu, Zoli Ivansuc sau Remus Câmpeanu. A mai evoluat la Industria Sârmei Câmpia Turzii, Vagonul Arad, dar şi la CFR 1907. Azi, la vârsta de 75 de ani, a trecut la cele veşnice. AICI puteţi citi ultimul interviu acordat de Mihai Adam, publicat de jurnalistul Ovidiu Blag în lucrarea "Supercampionii Clujului".

Universitatea merge mai departe prin noi, cei care, învăţăm în fiecare zi din poveştile care-i au ca eroi pe oameni ca Mihai Adam. Legendele prind viaţă în fiecare zi!

Dumnezeu să-l ierte!

foto prosport.ro