Infrangere pe teren propriu: “U” Cluj – ACS Poli Timisoara 1-2
Publicat in Octombrie 21, 2013
FC Universitatea Cluj a cedat pe teren propriu in fata celor de la ACS Poli Timisoara, scor 1-2, intr-un meci din cadrul etapei a XI-a a Ligii 1. Chiar daca au avut un singur sut din actiune pe poarta lui Veselovsky, in comparatie cu elevii lui Gheorghe Barbu (5 suturi), banatenii au beneficiat de doua penalty-uri, cate unul pe repriza, si si-au adjudecat toate punctele puse in joc.

Cele doua distributii:
“U” Cluj: Veselovsky – Rilke, Szilagyi, Abrudan, Mendy – Balde, Tirnacop, Takacs, Borza, Cristocea – Lemnaru

ACS Poli Timisoara: Nuno Claro – Nohai, Seroni, Ov. Petre, Poparadu – Keita, Gorobsov, Nanu, Trandu, Popovici – Szekely

Primele 45 de minute au fost foarte echilibrate, dar aproape lipsite de faze de poarta. Prima ocazie a partidei a venit abia dupa un sfert de ora de joc, cand Szekely l-a pus la treaba pe portarul Universitatii Cluj. Replica gazdelor a intarziat sa apara, “sepcile rosii” multumindu-se sa tina mingea cat mai departe de adversar. Prima repriza s-a incheiat cu faultul discutabil al lui Rilke asupra unui timisorean, in propriul careu, si cu fluierul arbitrului care a dictat penalty. Szabolcs Szekely a trimis in plasa de la punctul cu var (min.45), ducandu-si echipa in avantaj chiar inainte de pauza.

Tehnicianul Universitatii Cluj a stiut ce sa le spuna elevilor sai, acestia fiind mult mai incisivi dupa revenirea de la vestiare. Balde (min.57), Lemnaru (min.65) si Borza (min.70) au fost aproape de egalare, insa mingea a refuzat sa intre in poarta timisorenilor. Totusi, minutul 83 a adus golul de 1-1, Abrudan trimitand cu capul in plasa, de la aproximativ 10 metri. Bucuria gazdelor nu a durat mult, deoarece o noua faza discutabila a adus al doilea penalty pentru timisoreni. De aceasta data a marcat Gorobsov de la 11 metri si a dus cele trei puncte in Banat. Meciul s-a incheiat cu victoria timisorenilor, scor 2-1, iar Universitatea Cluj ramane cu patru puncte in clasament.

In etapa urmatoare, programata vineri, 25 octombrie, “U” Cluj va juca in deplasare, pe terenul celor de la FC Vaslui, in cadrul etapei a XII-a. Meciul este programat la ora 21:30.