Infrangere la Galati: Otelul - “U” Cluj 2-1
Publicat in Iulie 27, 2013
FC Universitatea Cluj a pierdut meciul din deplasare, cu Otelul Galati, din cadrul etapei a II-a a Ligii 1, scor 1-2. Chiar daca au facut o prima repriza foarte buna, conducand cu 1-0 la pauza, elevii lui Ioan Viorel Ganea au fost depasiti in repriza secunda, galatenii inscriind de doua ori si reusind sa castige cele trei puncte puse in joc.

“U” Cluj a inceput meciul in formula: Dolha – Ciupe, Ninu, Szilagyi, Van Doten – Takacs, Busca, Cristocea, Popa, Borza – Dedu. Clujenii au deschis scorul repede, Vasilica Cristocea inscriind cu capul dupa o centrare perfecta primita de la Takacs (min.2). A urmat o dominare a “Sepcilor rosii”, care au facut un pressing avansat. Ninu a avut ocazia de a majora scorul (min.24), insa balonul a trecut putin pe langa cadrul portii lui Branet. “Otelarii” au fost aproape de egalare in minutul 39, cand Sirghi a trimis cu capul putin pe langa poarta oaspetilor. Primele 45 de minute s-au incheiat cu schimbarea lui Borza, care nu a facut un meci prea bun. Suparat, acesta s-a manifestat dur si a primit un cartonas rosu din partea “centralului” Avram.

Revenirea de la vestiare i-a gasit mai proaspeti pe galateni. Acestia au pus repede stapanire pe joc, numarul ocaziilor la poarta lui Dolha crescand simtitor. Dupa o perioada de joc fragmentata de faulturi, a venit golul egalizator al gazdelor. Neagu a inscris din lovitura libera de la 20 de metri (min.73). Atacurile galatenilor au continuat si dupa egalare, clujenii fiind impinsi in propria jumatate. Minutul 82 aduce faultul in careu al lui Dolha asupra lui Astafei si implicit o lovitura de la 11 metri pentru Otelul Galati, transformata fara emotii de Marquinhos. Asadar, Otelul s-a impus cu 2-1 in fata Universitatii Cluj, lasandu-i pe “studenti” fara puncte si dupa a doua etapa din noul sezon.

In etapa urmatoare, programata vineri, 2 august, de la ora 20:30, FC Universitatea Cluj primeste vizita celor de la Ceahlaul Piatra-Neamt.