Doar egal cu Targu-Mures, scor 1-1
Publicat in Septembrie 19, 2011
Universitatea Cluj a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul cu FCM Targu-Mures, din cadrul etapei a saptea a Ligii 1. Fotbalistii pregatiti de Ionut Badea au condus pe tabela prin golul lui Gicu Grozav din minutul 75, urmand sa fie egalati in minutele de prelungiri prin reusita lui Sergiu Bus.

„U” Cluj a inceput meciul in formula: Matache – Achim, Szukala, Abrudan, Mendy – Marinescu, Bazzi, Pacurar – Cojocnean, Machado, Cristea. Prima repriza a fost presarata cu numeroase faze la ambele porti, cei doi goalkeeperi avand mult de lucru intre buturi. De la „U” Cluj au trecut pe langa deschiderea de scor nu mai putin de patru jucatori: Marinescu, Cristea, Cojocnean si Machado. Mai mult, „Sepcilor rosii” le-au fost refuzate doua lovituri de la 11 metri, scorul pauzei fiind 0-0.

Dupa revenirea de la vestiare, jocul s-a schimbat, jucatorii celor doua formatii adoptand un joc mult mai agresiv, lucru care a facut uitat spectacolul din prima repriza. Totusi, clujenii s-au instalat in jumatatea adversa, anuntand golul ce avea sa vina in minutul 75. Gicu Grozav a fost gasit perfect de Machado, primul executandu-l pe portarul advers cu capul, din careul mic, si bifand primul sau gol in tricoul alb-negru. Au urmat alte trei ratari ale clujenilor, prin Tony, Niculescu si Grozav, insa fara rezultat pe tabela de marcaj. Contrar cursului jocului, targumuresenii au reusit sa egaleze in al treilea minut de prelungiri, prin Sergiu Bus, care l-a invins pe Matache cu un sut din interiorul careului. Astfel, Universitatea Cluj obtine doar un punct la Targu-Mures, desi a dominat partida.

Pentru „studenti” urmeaza meciul din saisprezecimile Cupei Romaniei, cu Astra II Giurgiu, programat miercuri, 21 septembrie, de la ora 16.00. Apoi, sambata, 24 septembrie, „U” Cluj joaca la Medias, cu Ceahlaul Piatra-Neamt, de la ora 19.00, in cadrul etapei a opta a Ligii 1.