"U" - Shinnik Yaroslavl 1-3
Publicat in Ianuarie 28, 2015

Echipa noastră joacă azi cel de-al treilea amical din stagiul de pregătire din Turcia, contra echipei clasate pe locul şase în liga secundă din Rusia.

Iată echipa aliniată de George Ogăraru şi Alfons Groenendijk contra ruşilor de la Shinnik Yaroslavl:

Dolha - Ciupe, Skvorc, Gravenberch, Martins - Costin - Ceppelini, Cristocea - Viveiros, Lemnaru, Mengolo.

Min 1 - A început meciul

2 - Ruşii încept partida extrem de agresiv. Ne apărăm bine

9 - Dolha se opune excelent la şutul lui Malyarov, din centrul careului. Prima ocazie a meciului!

13 - Lemnaru deviază o minge, puţin pe lângă poartă.

15 - Mengolo îşi depăşeşte adversarul în viteză, centrează, dar ruşii resping în corner. Timoshin respinge de pe capul lui Skvorc mingea trimisă de Viveiros din corner

17 - Viveiros e busculat în careu. Nu primim nimic

21 - Malyarov deschide scorul după o fază la care ai noştri au cerut off-side. Arbitrii n-au indicat nimic. E 1-0 pentru Shinnik

27 - Mengolo trimite cu capul, după un corner, reţine portarul

35 - Mengolo este busculat de portar la marginea careului. Jucătorul nostru e "groggy", dar arbitrul nu acordă nimic!!!

39 - Gravenerch şutează puternic, din drop, peste poartă.

42 - Mengolo îşi depăşeşte iar adversarul din bandă, centrează la firul ierbii, dar portarul e atent şi reţine. Ruşii joacă extrem de agresiv, cu permisiunea făţişă a arbitrului care tolerează intrările dure.

S-a terminat prima repriză. Meciul se va relua peste 10 minute.

46 - A început repriza a doua. Pe teren au intrat Neag, Kovacs, Calcan, Morar, Zijler şi Lungu. Gravenberch, Cristocea, Mengolo, Lemnaru, Viveiros şi Ceppelini au părăsit terenul.

51 - Deobald duce scorul la 2-0 pentru ruşi, cu un şut din interiorul careului.

52 - Morar ratează o ocazie imensă, trimiţând cu capul, din plonjon, din trei metri, direct în portar!

61 - Radu Crişan intră în locul lui Dino Skvorc

66 - Morar trage puternic, de la 20 de metri, dar nu prinde spaţiul porţii

68 - Zijler centrează excelent, după ce-şi depăşeşte cu uşurinţă un adversar, mingea ajunge la Morar, dar atacantul este deposedat în momentul şutului. Ocazie mare!

70 - Schimbăm portarul: Niczuly îi ia locul lui Emilian Dolha.

71 - Morar nu reuşeşte din nou să trimită spre poartă, din centrul careului. Ruşii se apără exact.

80 - Ruşii fac 3-0 cu un şut de la marginea careului

89 - Ciupe marchează dintr-un penalty acordat după un henţ.

Final de partidă.

Următorul meci al echipei noastre se va disputa joi, contra echipei maghiare Haladas.

ȘTIREA INIȚIALĂ. „Studenţii” au efectuat azi un antrenament, de dimineaţă, axat pe pregătire tactică şi exerciţii de finalizare. După-amiază, elevii lui
George Ogăraru şi Alfons Groenendijk vor intra în „febra” celui de-al treilea meci de pregătire al iernii.

Adversara noastră de azi, Shinnik, ocupă locul şase în Liga Naţională de Fotbal, a două divizie din Rusia, aflându-se la doar şase puncte de poziţia a IV-a, ultima direct calificantă în play-off-ul pentru promovare. Ruşii au în componenţă trei jucători străini, ivorianul Alli N’Dri, francezul Abdel Lamanje şi basarabeanul Valeriu Catînsus, acesta din urmă fiind şi unul dintre căpitanii echipei.

Meciul dintre „U” şi Shinnik Yaroslavl se va disputa de la ora 17:00 şi va fi transmis, fază cu fază, pe site-ul oficial.