Cursa pentru play-off continuă: "U" - FCM Baia Mare 1-0
Publicat in Martie 20, 2016
Peste 1500 de suporteri au făcut baza sportivă "Dan Anca" neîncăpătoare, iar "studenţii" nu i-au dezamăgind, învingând în derby-ul cu FC Baia Mare, scor 1-0. Victoria de sâmbătă a venit după un meci echilibrat, dar în care ocaziile mari au aparţinut Universităţii. În prima repriză, Ursu şi Butean puteau deschide scorul, chiar în primele ei 15 minute, dar de fiecare dată s-a opus portarul Ormenişan. Fundaşul nostru dreapta a şi înscris, pe final de repriză, însă golul a fost anulat pentru off-side.

Băieţii noştri au forţat şi în partea secundă, iar maramureşenii au rămas în 10 oameni după eliminarea lui Bogdan Străuţ. Golul izbăvitor a venit cu 20 minute înaintea finalului, atunci când Radu Crişan a înscris, din 10 metri, după reluarea lui Târnovan. După gol, oaspeţii au avut câteva minute de forcing agresiv, dar bara l-a salvat pe Bolboaşă la o centrare înşelătoare.

S-a terminat 1-0 pentru "U", în primul meci oficial disputat de Universitatea pe baza sportivă "Dan Anca". Echipa noastră rămâne neînvinsă în 2016, iar în etapa viitoare, de miercuri, va câştiga la "masa verde" întâlnirea cu FC Caransebeş, echipă retrasă din campionat. Sâmbătă, 26 martie, "U" va disputa un ultim meci acasă în sezonul regulat, contra FCM Reşiţa.

Iată echipa folosită de antrenorul Mihai Teja:  Bolboaşă - Butean, Cordoş, Crişan, Ciupe - Cândea (60, Erdei), Al. Dan - Ursu, Calcan, Ciobanu (57, Moruţan) - Târnovan (84, Schieb).