Calificare în 16-imile Cupei României: CS Oşorhei - "U" Cluj-Napoca 1-3
Publicat in Septembrie 10, 2015
Universitatea Cluj a învins, în deplasare, pe stadionul din Alparea, formaţia de Liga a III-a, CS Oşorhei, şi s-a calificat în 16-imile Cupei României, fază în care vor intra în competiţie şi echipele de primă ligă. "Studenţii" au controlat jocul de la un capăt la altul, în ciuda jocului agresiv al formaţiei din comuna bihoreană, şi au deschis scorul cu două minute înainte de pauză prin Lorant Kovacs. "U" şi-a majorat avantajul la mijlocul reprizei secunde, prin Octavian Ursu, care a înscris în poarta goală, după ce portarul Oşorheiului şi fundaşul Cervinschi s-au anihiliat reciproc încercând să respingă mingea. "Studenţii" au atacat fiind aproape să-şi majoreze în mai multe rânduri diferenţa, însă gazdele au fost cele care au înscris: Cervinschi a reluat cu capul, din cinci metri, şi a dat impresia că va redeschide cursa calificării.

Răzvan Greu a spulberat orice emoţie, cu un şut superb, din marginea careului, care a pecetluit soarta calificării.

Scor final CS Oşorhei - "U" Cluj, 1-3, iar "studenţii" îşi vor afla vineri, 11 septembrie, adversara din faza "16"-imilor, acolo unde intră în competiţie şi formaţiile din Liga a I.

Iată echipa noastră: Niczuly – Dulap, Mutu, Cordoş, Hâmpea – Cândea, Kovacs (66 Boboc) – P. Popescu, Calcan (79 C. Popescu), Butean – Ursu (71 Greu).

În Liga a II-a, "U" va juca sâmbătă, de la ora 11:00, în deplasare, cu Unirea Tărlungeni, formaţie din judeţul Braşov.

foto bihon.ro