1-0 "U" Cluj - Otelul Galati. Lemnaru, salvatorul "sepcilor rosii"
Publicat in Decembrie 19, 2013
Universitatea Cluj a castigat contra celor de la  Otelul Galati, cu scorul de 1-0. Partida de pe Cluj Arena a inceput cu inmanarea trofeului de "cel mai bun fotbalist al lunii noiembrie", jucatorului nostru, Valentin Lemnaru.Inca din prima repriza gazdele au dominat clar, avand nenumarate ocazii la poarta lui Simaitis.

In prima repriza ne-am jucat cu ocaziile, atat Borza cat si Lemnaru au avut multe suturi pe poarta.
La pauza s-a intrat cu scorul de 0-0.

In repriza secunda, tanarul Calcan a avut ocazia de a deschide scorul, dar portarul a reusit sa prinda mingea. Ocazii de partea Universitatii Cluj, cu multe suturi pe poarta, dar fara gol. Pe o ninsoare ca in povesti, cele 90 de minute de joc s-au incheiat cu o remiza pe Cluj Arena, dar salvatorul sepcilor rosii(minutul 90+1), Valentin Lemnaru a inscris in primul minut de prelungiri, dintr-o pasa cu calcaiul a lui Ene.
"U" Cluj a castigat si va avea sarbatorile linistite si spera in salvarea de la retrogradare.

,,Am castigat in ultimele minute de joc, noi suntem foarte bucurosi ca am luat cele 3 puncte. De cand am venit eu, jucatorii au muncit foarte mult si sunt multumit de cum arata echipa. A doua repriza ne-am dorit sa castigam si poate si Dumnezeu tine cu echipa care isi doreste mai mult. Am sa merg inainte cu acest grup de jucatori. Aceasta victorie este cadoul perfect si suntem bucurosi ca am castigat si am adus la stadion si suporterii", a declarat la finalul partidei tehnicianul nostru, Mihai Teja.

Minutul 90+2: Lemnaru inscrie din pasa lui Ene, care ii trimite cu calcaiul, atacantul preia pe piept si trimite un sut superb la coltul lung

Minutul 90: Partida se prelungeste cu 3 minute

Minutul 90:schimbare Otelul Galati, iese Marquinhos, intra Sipovic

Minutul 85:schimbare la alb - negrii: iese Cristocea, intra Ene

Minutul 78: schimbare " U" Cluj, iese Tirnacop, intra Mendy

Minutul 75: ocazie Universitatea Cluj, Ciupe trimite lui Calcan care suteaza la poarta, dar iese Simaitis

Minutul 20: Borza trimite peste poarta oaspetilor

Minutul 4: Lovitura libera pentru oaspet, dar Veselovsky respinge mingea lui Henrique

Minutul 1: Start de partida pe Cluj Arena

Echipele de start:

Universitatea Cluj: Veselovsky- Ciupe, Ninu,Abrudan,Lungu- Bucsa, Takacs- Cristocea, Borza, Tirnacop- Lemnaru

Otelul Galati:Simaitis- Sirghi, Miselaricu,Costin, Popescu- Filip, Giurgiu- Bajenaru, Cooper, Vinicius- Henrique